Skip navigation

Nebudeme si nalhávat že pozítří budou tyhle volby do poslanecké sněmovny vzbuzovat nějaké emoce. Dokud jsou tedy rány ještě čerstvé, tak pár mých poznámek k nim, protože se stalo tolik věcí že narvat je do jednoho souvislého textu je mimo moje schopnosti. Užijte si tedy tento myšlenkový salát:

 • Za prvé, moje selhání u těhle voleb, když jsem si pro klid svojí duše odmítal připustit že se do sněmovny dostane Okamurův ÚPrD. Všechny znaky na to poukazovaly už pár týdnů před volbami, ale já volil radši bláhovou naději že se tam ten kokot nedostane. Sypu si popel na hlavu a omlouvám se.
 • Tomio je průser letošních voleb. Tak dlouho měli všichni stařené svěrače z DSSS až přišel Úsvit.
 • Podezíral bych ale Vandase z toho, že měl o fungovaní státu lepší znalosti než má Okamura. S Tomiovým příchodem se pro mě pravděpodobně stává česká politika nesledovatelnou a měl bych si najít nějaký jiný koníček. Kaligrafii, pěstování bonsají, psaní poezie kyselinou vězňům na kůži. The usual stuff.

  Když slyším Tomia mluvit o změnách ústavy

 • Ano, Babiš taky netuší která bije. Babiš se alespoň nesnaží usilovně procpat svých pár hesel která omílá pořád dokola. Přímá demokracie, přímá demokracie, přímá demokracie!
 • Apropo, Babiš. Tady se budu muset na chvíli zastavit.
 • Ne, nějak zvlášť mě nepobuřuje, nepodezírám ho ze zlých úmyslů a dokážu si představit proč ho lidé volili. Ale to je možná jenom srovnáním s Tomiem.
 • Když lidé mluví o ANO, tak si strašlivě rádi vypomáhají jednoduchými, přespříliš jednoduchými analogiemi.
 • ANO nejsou VV. Tohle srovnání vytahují lidé, když si kroutí bradavky nad tím jak je ANO nestabilní a rozpadne se jako VV. VV ovšem byly stranou kterou koupil Bárta, provedl takový pěkný corporate takeover politické strany a natahal tam vlastní lidi. Proto spousta lidí považuje VV za nové uskupení, i když mají poměrně dlouhou historii (Mnohem delší než TOPka) nebo za účelově založené a bez programu, i když ten měla. Všímat si až jejich bártovské inkarnace znamená ignorovat rozdíl mezi “starými” a “novými” tvářemi, který se nakonec velmi pěkně odrazil v odštěpení LIDEM. ANO nemá žádnou takovouhle třecí plochu, všichni jsou shluklí kolem Babiše a založit nějakou vnitroopoziční platformu bude mnohem těžší než v případě VV.  Neříkám že se ANO nerozpadne. Říkám že si na to nevsadím a jestli se rozpadne, bude to z jiných příčin než v případě VV.
 • Babiš není český Berlusconi. Tohle přirovnání je tak mimo mísu že ani nevím kde začít. Ano, oba mají prachy a ptáka. Tím to tak končí. Nikdy není důležité co máte, ale co s tím děláte.
 • Ti kdo kritizují Babiše za to že si šel do politiky nahrabat zapomínají, že se pokoušel dostat do politiky už v roce 2011, ovšem jeho zezdola budovaná nejasná aliance kterou vyslal do senátních voleb totálně pohořela. Seshora budovaná strana se prostě ukázala jako lepší model. A představa že bohatí nemůžou chtít změnit politiku protože se na to už nemůžou vydržet dívat je dost naivní a marxistická (Ať žijí přebytečné pleonasmy!). Koneckonců, Chodorovskij je něco podobného.
 • Ano, Babiš pravděpodobně byl agentem StB. Sice jsem nevěřil že může prohrát soud o svoje vyškrtnutí, dokud se neobjevil ten další záznam, ale o tom že ve skutečnosti agent byl jsem až moc nepochyboval. Ale co s tím? Pokud ho chcete zavrhnout na základě morálních kvalit, mělo by stačit že je jedním z úspěšných vítězů české privatizace. Vlastně jako Chodorovskij, což, přiznejme si, byl taky docela zmrdík, ale jeden čas byl skoro něco jako ježíš odboje proti Putinovi.
 • Babiš je ale v pozici ve které neplánoval být. I kdyby tam šel našroubovat zisky Agrofertu, na to stačí pár drobných změn v zemědělských zákonech a přístup k zákulisním informacím. To se dá ale vyhandlovat s šestnácti poslanci za zády, na to jich nepotřebujete osmačtyřicet. Stejně tak kdyby tam čirou náhodou šel budovat protestní hnutí, tak má moc na to být v opozici, ale málo na to sestavovat vládu.
 • Už před volbami jsem považoval koalici ČSSD+ANO+KDU-ČSL za nejpravděpodobnější. Pořád je to nejpravděpodobnější varianta, ale jak konkrétně to po včerejších vyjádřeních Babiše bude vypadat, sám nevím. Uvidíme co se upeče.
 • Každopádně neexistuje varianta vlády která by dávaa smysl a obešla se bez podpory Babiše. All hail to the kingmaker!
 • Je mi líto ČSSD.
 • Vážně. Po sedmi letech v opozici si tak nějak myslím že by měla vyhrát. Bohužel, česká socdem trpí neopakovatelnou schopností se před volbama střelit do koulí.
 • Jedním z jejich největších problémů je, že se nedokáže vyprofilovat jako opozice. Napřed podpoří Fischera, teď se oblizuje s Rusnokem.
 • Což byl ve skutečnosti geniální strategický tah. Jakube, jestli tohle čteš, doufám že tě někdo teď nutí sežrat všechny ty hovna co ti vypadly z klávesnice. Ne, píšeš další fanboi fanfic? Nevadí…
 • Jsem ale rád že kroužkovací kampaň měla úspěch.
 • Chápu že Sobotka nechce rezignovat tak jak to udělal před třemi lety Paroubek (A za to má Jirka mů R3spect!) když ČSSD stáhl dolů kroky které si vynutil Haszek Mihály, ale nechápu jak se může ráno kouknout do zrcadla. Vynucená chyba je taky chyba a jestli neměl (a nemá teď) volnost kvůli Mihályho spojencům, měl se na kongresu bít víc za ty svoje. Smolík.
 • Jo a hlazení obilí ve volebních klipech patří někam do Iowy. Dík.
 • Stranou jednoho může není v Česku ANO ani Úsvit, ale TOP 09. Nepoměr hlasů v republice a v Praze, kde to táhnul Schwarzenberg, by mělo být pro stranu varováním že jestli Schwarzenberg dostane mrtvici, TOPka je ještě mrtvější než on.
 • Má cenu se vyjadřovat k ODS? Dostala poslední šanci, když spousta lidí co znám ji volila místo TOPky, aby se dostala do parlamentu. Navíc zrovna v Prahé měla celkem povedenou kandidátku. Ať si toho važí a zkusí se sebou něco dělat. Taková ČSSD nemá ani tenhle bonus z voleb a bude nám tu hnít.
 • Protože problémem velkých českých stran se stali “verlybáři” – lokální buňky co kořistí na svém pašalíku a aktivně se staví proti centrálnímu vedení. Tyto volby byly opravdu o podobě českého stranického systému, protože se etablovaly leniské strany s patřičnou dávkou demokratického centralismu. Uvidíme kam se to posune dál, takovéhle strany mají 99 problémů, ale verlybáři a kmotři nejsou jednm z nich.
 • KSČM má zase svých cca 14-15 procent. Škoda, skoro jsem se i těšil že se dostanou do vlády a jejich impotence vyleze na světlo.
 • KDU-ČSL příjemným překvapením těhle voleb. Je pěkné vidět že ty roky mimo parlament nepromarnili a něco se sebou udělali. Obzvlášť Bělobrádek je toho pěkným symbolem, z kluka kterýmu “rukama prošla spousta dobytka a sviní” vypadá skoro jako moderní politik. Respekt! Člověk by málem zapomněl na ty proudy v téhle straně co by holokaustovaly homosexuálce a muslmany.
 • Otoh, tyhle proudy jsou ve všech stranách, ale pro ty malé představuje klíčovou výzvu se s nimi vypořádat. Zelení mají svoje fundies, Piráti konspirativce a Svobodní randroidy a buranské wannabe gentlemany. A vždy je mít budou. Otázkou ovšem je, nakolik je pustí ke kormidlu a nechají jimi formovat program a obraz strany.
 • Čímž bych chtěl za vítěze letošních voleb vyhlásit Piráty a Svobodné. Oboum se podařilo nabrat cca 100 000 nových voličů, víc jak ztrojnásobit svůj zisk a teď mají okolo respektovatelných 2,5 %, což znamená že už nejsou malými stranami, které by si mohly dovolit jenom fňukat. Teď už hrajete velkou ligu, tak se vzchopte a předveďte co dokážete.
 • Strana zelených oproti tomu nabrala nějakých nových 22 000 voličů. Uznávám že měla naprosto spektakulární závěr kampaně a pokud je potřeba připomenout rozhodnutým aby šli k volbám a váhajícím že to jste právě vy koho chtějí volit, neumím si představit nic lepšího. Bohužel chyběl nějaký začátek. Jasně, chápu, bylo málo času. Ale i tak o SZ předtím nebylo moc slyšet. Jako by se Zelení rozhodli že do sněmovny chtěli až posledních pár týdnů před volbami. Ale tak nějaký love dostanou a uvidíme co u příštích voleb. Budu držet palečky ať to nadšení vydrží.
 • LOL@Změna. SZ strašlivě, strašlivě tratila že se s ní nezkoalovala. (Jako, imho měla. Ale výsledek Změny je dost legrační)
 • A co se týče neustále omílané koalice Zelených a Pirátů , tak vězte že za každého který fňuká nad tímhle neuskutečněným spojenectvím znám dalšího který nedokáže pochopit proč se Piráti nedali dohromady se Svobodnými. Takže předvolební koalice ČPS a SZ bude možná až bude možná až bude možná koalice SZ a SSO. A pokud něco takového považujete za naprosto nemožné, máte odpověď na svojí nevyřčenou otázku. Díkyčau.
 • MegaLOL@SPOZ. Čekal jsem její debakl, ale až takovýhle výsměch mě nenapadl. Díky všem, Zeman vimři!
 • Stejně tak výsledky Bobobloku znamenají že Bobo by konečně mohla táhnout, vzít s sebou “Pravou frakci ODS” a Zubovou a Klaus by taky mohl po těchto falešných a nikým nevolených volebních výsledcích vimřít.
 • Jestli jste zděšení z toho jak lidé volili a vůbec to nechápete, zkuste zauvažovat o emigraci, snad vám někde jinde budou rozumět.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *